Sklo je úžasný materiál. A je oveľa starší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Krehký, no jeho životnosť je ďaleko väčšia než u iných materiálov, ktoré ľudstvo používa. Aj preto sklo tak milujeme. Tu je niekoľko pikošiek z histórie aj súčasnosti skla, ktoré ste (možno) netušili.

  1. Ľudia sa naučili sklo používať ešte skôr, než ho dokázali vyrábať. V prapočiatkoch spojenia človek a sklo sa ľudia naučili vyhľadávať a používať kusy skla, ktoré vznikali prirodzeným pôsobením slnka na piesok, alebo pri sopečnej činnosti.
  2. Po prvý raz začali sklo ľudia vyrábať už v období 3000 rokov pnl. Na území Mezopotámie a v starovekom Egypte sa našlo viacero artefaktov, ktoré svedčia o tom, že ľudia si už v tomto období osvojili tajomstvo výroby skla.
  3. Najväčší rozmach, ktorý zároveň znamenal začiatok používania skla v bežnom dennom živote, prinieslo obdobie starovekého Ríma.
  4. Z tohto obdobia súčasne pochádza aj najvzácnejší sklený artefakt v podobe tzv. Portlantskej vázy.
  5. Sklené fľaše sa spočiatku používali najčastejšie na whisky. Víno bolo kedysi skladované viac v keramických a hlinených nádobách.
  6. Sklená fľaša na zaváranie potravín sa prvý raz objavila v roku 1858.
  7. Sklo je do dnešného dňa jediný plne recyklovateľný materiál, pričom počet recyklácií nie je obmedzený. Sklo sa dá jednoducho používať do nekonečna bez toho, aby akokoľvek stratilo na kvalite. O tom, že je sklo mimoriadne ekologické svedčí súčasne aj fakt, že pri jeho recyklácii sa použije o 40% menej energie, než pri výrobe nového.
  8. Pri recyklácii jednej sklenej fľaše sa uvoľní toľko energie, že by mohla poháňať priemerný počítač po dobu 30 minút.
  9. Potraviny, nápoje a liečivá sa skladujú obvykle v hnedom skle. Dôvodom je fakt, že jeho farba neprepúšťa ultrafialové lúče, ktoré by mohli potraviny poškodiť a urýchliť ich nechcený rozklad.
  10. Hoci je sklo vo všeobecnosti považované za veľmi krehký materiál, pravdou je, že dokáže byť veľmi odolné a pevné. Preto patrí k obľúbeným materiálom aj v stavebnom priemysle. Jednou z najkurióznejších sklených stavieb je 430 metrov dlhý most v čínskom národnom parku Zhangjiajie, ktorý je každoročne výzvou pre odvážnych turistov.

Zdroj foto: pixabay.com, wikipedia.org, dezeen.com

Partneri