Pojem benátske či muránske sklo ste už možno počuli. Jeho história sa začala písať na počiatku 13. storočia, kedy do Benátok prišli byzantskí sklárski majstri a tento mestský štát im ochotne poskytol azyl. Benátsky čoskoro pochopili, aký poklad sa skrýva v šikovných rukách sklárov a tak sa začal príbeh benátskeho, či muránskeho skla.

Benátky túžili mať na sklársku výrobu monopol. Jeho výroba a spracovanie patrilo k najprísnejšie stráženým tajomstvám. Zakázaný bol aj dovoz skla z cudziny. Po tom, čo bola na konci 13. storočia výroba presunutá mimo hranice mesta, na ostrov Murano severne od Benátok, bol dokonca útek z tohto ostrova trestaný smrťou. V čase najväčšej slávy pracovalo na ostrove až 8000 sklárov.

Muránski majstri používali pri výrobe skla viacero špeciálnych prísad, ktorých získavanie a zdroje si tiež úzkostlivo strážili. Vďaka zloženiu muránskeho skla zostávalo toto vláčne po dlhú dobu, a to umožňovalo jedinečné tvarovanie.

Pokrok sa však zastaviť nedá a tak sa nakoniec výroba rozšírila aj mimo Benátok a tie začali zápasiť s domácou aj zahraničnou konkurenciou, najmä zo strany českých sklárov. Aj napriek tomu si benátske sklo udržalo punc luxusu a jedinečnosti.

A to zostáva v platnosti do dnešných dní…

Dôkazom je aj aukcia 56 cm vysokej sochy La Sentinella di Venezia od amerického autora Thomasa Stearnsa. Pred necelým mesiacom bola v aukčnej sieni Wrights predaná socha rodáka za Oklahomy za takmer tri štvrte milióna dolárov. Stearns tak prekonal svoj vlastný rekord z pred niekoľkých rokov, kedy sa Facases of Venice predala za 612 tisíc.

Stearns nie je typickým príkladom talianskeho sklára a jeho cesta do Mekky muránskeho skla bola veľmi kľukatá. Do prestížnej dielne Venini sa dostal vďaka grantu talianskej vlády. A to napriek tomu, že po taliansky nevedel poriadne ani po zdraviť. Bol v mnohých ohľadoch outsiderom, no práve možno práve toto vyčlenenie a iný pohľad na tradičné postupy v procese výroby muránskeho skla z neho urobili jedinečného autora, ktorého diela sa predávajú dnes za stovky tisíc dolárov.

Partneri