V 18. storočí bol objem priemerného pohára na víno len o niečo málo väčší než dnešné panáky. Naši predkovia v dávnych dobách si nalievali do pohára len asi 66 ml vína. Dnes nie je výnimkou, že poháre na víno pojmú aj pol litra. Za posledných 300 rokov sa tak poháre na víno doslova nafúkli až sedemnásobne.

Veľkostiam pohárov sa venovala skupina bádateľov v britskom Cambridge. Tí zistili, že ako v mnohých iných prípadoch, aj veľkosť pohárov sa menila evolučne v niekoľkých vlnách. Najväčšie zmeny vo veľkosti pohárov nastávali v tzv. ťažkých časoch, kedy víno s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo istú náplasť na ubolenú dušu a myseľ. Ľudstvo tak poskočilo od 66 ml pohárikov v 1700-tych rokoch, cez 230 ml poháre na počiatku 20. storočia až k dnešným takmer pol litrovým.

Podľa vedcov má veľkosť pohára priamy vplyv na to, koľko vína pijeme. Je to priam nečakaný objav, všakže… S väčším pohárom jednoducho rastie chuť. Zatiaľ čo naši predkovia sa tak k vínu správali skôr ako k destilátom, pre nás je nápojom radosti a príjemných priateľských stretnutí, kedy netreba kvôli každému dúšku odbiehať s prázdnym minipohárikom za fľašou.

Našťastie – iná skupina vedcov z celkom iných inštitúcií už niekoľkokrát dokázala priaznivé účinky konzumácie vína na ľudský organizmus. A my tak dnes vieme, že sa väčších pohárov na víno nie je treba v žiadnom prípade obávať.

Poháre na víno, čo do veľkosti a tvaru, podliehajú nielen trendom v chúťkach konzumentov, ale tiež do istej miery móde a najmä novým poznatkom o tom, ako si vínko najlepšie vychutnať. Práve vďaka novým poznatkom o víne a procesoch jeho zrenia sa napríklad stalo to, že sa červené víno podáva v pohároch väčších než víno biele… aby mohlo tzv. dýchať. O tom naši predkovia na svoju vlastnú škodu určite ani nechyrovali.

Kde sa veľkosť pohárov na víno zastaví, nie je v tejto chvíli celkom jasné. V každom prípade však vieme, že na všetky trendy budeme u nás v Gastroglass vždy dokonale pripravení.

Partneri