Alkohol hrá v kinematografii často veľmi významnú úlohu, pred kamerou ale aj za ňou. Nebudeme velebiť prehnanú konzumáciu alkoholu, no pravda je, že bez neho by mnoho ikonických filmových diel nebolo tým, čím je. Ak sa chcete aspoň na malú chvíľku cítiť ako movie star, možno by ste sa najbližšie mali zamerať napríklad na tieto kokteily…

James Bond: Vodka+Martini

Čím iným začať túto prehliadku než slávnym „Pretrepať, nemiešať!“. Jeden z najslávnejších drinkov vo svete filmu vôbec má na svedomí legenda Sean Connery a jeho stvárnenie neohrozeného a nesmrteľného agenta s povolením zabíjať a označením 007. Ako na to?  Stačí v šejkri s ľadom pretrepať panák vodky a Martini. Naliať do pohára Lara  a pridať dve olivy. Voilá, drink slávneho agenta MI5 je na svete.

 

Big Lebowski: White Russian

Neskutočne vydarený film bratov Coenovcov, ktorý priviedol milióny nadšencov nielen k hraniu bowlingu, ale aj do baru. Obľúbený drink hlavného hrdinu sa vo filme objavil až 9 krát. Môžete ho vyskúšať aj vy. Stačí, ak zmiešate vodku, kávový likér Kahlua a smotanu. Potom už len šup do pohára Grace naplneného ľadom a „Hey dude“ party sa môže začať.

 

Niekto to rád horúce: Manhattan

Vnadám Marilyn Monroe podľahol nejeden muž. Nebudeme tu rozvádzať konšpiračné teórie o JFK, no pozrieme sa na zúbok kokteilu, ktorý preslávila v tejto komédii za výdatnej spolupráce Jacka Lemona a Tonyho Curtisa. Netreba asi pripomínať, že ho Marilyn vo filme pripravovala v termofóre. Vy nemusíte byť až tak kreatívny. Stačí ak v šejkri s ľadom zmiešate panák whiskey a sladkého Vermútu a naplníte do pohárov Bar.

 

Clockwork Orange: Moloko Plus

Film Staleyho Kubricka alebo milujete alebo nenávidíte. Moloko koktej zohráva v charaktere hlavných postáv veľmi dôležitú úlohu. Zmiešanie mlieka a halucinogénnych látok malo byť jednou z hlavných príčin ich ultranásilníckych chúťok. Tento kokteil radšej na rodinnej seanse neponúkajte. No, ak pripravujete halloweensku párty, mohol by sa vám recept do zbierky hodiť. Potrebujete k nemu jeden diel Absintu, jeden diel anízového likéru, dva diely Bailyes alebo inej krémovej whiskey, päť dielov mlieka a cukor podľa chuti. No… A samozrejme by sa vám mohli hodiť aj štýlové vysoké poháre  Grace.

 

Casino Royal: Vesper

Daniel Craig bol pre mnohých fanúšikov najslávnejšieho agenta tajných služieb všetkých čias nepríjemným prekvapením. Nielen že išlo o prvého Bonda s blond vlasmi, ale navyše inovoval aj svoje chuťové bunky, čo sa miešaných drinkov týka. Tradičnú vodku+Martini nahradil v Craigovom poňatí služobníka jeho veličenstva kokteil Vesper. A nová legenda bola na svete. Tí, čo Craiga ako Jamesa bonda uznávajú si dnes možno dávajú do pohára Olivia dva diely ginu, jeden diel vodky a pol dielu likéru Kina Lillet. A či miešať alebo pretrepať… To je im srdečne ukradnuté.

 

Rumový denník: Mojito

Miláčik ženských sŕdc Johnny Depp si v tomto filme zahral úlohu nie príliš úspešného novinára, ktorý si pre svoj život vybral tak veľmi problematickú destináciu ako je Karibik. A keďže život na pláži, pod palmami a žiariacim slnkom aj my považujeme za veľmi náročný, niet sa čomu čudovať, že mu spoločnosť robili nielen miestne krásky, ale aj rum… v rôznych podobách. Jednou z nich je aj nami preferované letné pitie – kokteil Mojito. Nič komplikované.. Stačí vám biely rum, limetková šťava, mäta, trochu sódy a samozrejme pekný vysoký pohár Barline.

 

Raňajky u Tiffaniho: Mississippi punč

Hoci sa tento drink celosvetovo preslávil vďaka Audrey Hepburn a tomuto snímku z roku 1961, jeho história je ďaleko staršia. Smotánka ho popíjala už od polovice 19. storočia. A ak si ho chcete vyskúšať, budete potrebovať kvalitný koňak, bourbon a rum. Odporúčame podávať v pohároch Ideal.

 

Sex v meste: Cosmopolitan

Hoci väčšina normálnych žien dáva v rozbitých uliciach New Yorku prednosť teniskám alebo balerínam pred lodičkami od Manolo Blahnika, nič to nemení na fakte, že 4 nerozlučné kamarátky sa stali inšpiráciou pre celú generáciu žien. Ak v bare uvidíte dámu, ktorá si dáva namiešať tento kokteil, môžete začať tipovať, s ktorou zo štvorice manhattanských krások sa stotožňuje. A ak by ste to chceli v tajnosti doma vyskúšať tiež, potom budete potrebovať vodku, brusnicový džús, pomarančový likér Cointreau, trochu limetkovej šťavy a poháre Olivia.

 

Horúčka sobotňajšej noci: 7&7

V čase, kedy bol John Travolta ešte švihák, čo to vedel roztočiť na diskotéke pochádza aj tento jednoduchý drink. Stačí vám k nemu lacná whiskey – v prípade filmových tvorcov šlo o Seagram, a citrónová limča – 7UP. Potom už len pohár Barline a hor sa na tanečný parket.

Partneri